Czy są nowe przepisy jak bhp?

Czy są nowe przepisy jak bhp? czyli gpsbhp opozycji występuje m.in. pierwsza pomoc, ale też i tradycyjne oraz najpopularniejsze szkolenie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrona przeciwpożarowa. Kierują one swoje usługi głównie do tych fir

Dodane: 12-11-2020 08:33
Czy są nowe przepisy jak bhp?

gpsbhp

Kierują one swoje usługi głównie do

W ostatnim czasie na rynku usług szkoleniowych swoją działalność wypromowały specjalne firmy, które skupiły się na przygotowywaniu szkoleń online. Wśród ich propozycji występuje m.in. pierwsza pomoc, ale też i tradycyjne oraz najpopularniejsze szkolenie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrona przeciwpożarowa. Kierują one swoje usługi głównie do tych firm i przedsiębiorstw, które na co dzień działają zdalnie. A jako że w tym momencie większość działalności tak właśnie funkcjonuje, tak naprawdę każdy pracodawca może sporo zyskać na podobnych usługach.

W dobrze skonstruowanej platformie e-learningowej występują szkolenia bhp, szkolenia z pierwszej pomocy oraz szkolenia ppoż, czyli wszystko to, co najważniejsze dla firm. Platformy są zwykle wygodne w obsłudze i na tyle intuicyjne, by każdy mógł się po nich swobodnie poruszać. Pozwalają one także pracodawcy na koordynowanie procesów szkoleniowych. Zyskuje on prawo do sprawdzania swoich pracowników i kontrolowania ich uczestnictwa w szkoleniach.

Równie ważne są szkolenia ppoż

Przeprowadzenie szkolenia bhp jest jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy, wynikającym z Kodeksu Pracy. Celem szkolenia bhp jest przekazanie pracownikom wiedzy niezbędnej do wykonywania przez nich obowiązków, a także przeciwdziałanie wypadkom i chorobom zawodowym mogącym pojawić się w czasie pracy. Szkolenia bhp dzielą się na: wstępne i okresowe. Dopuszczenie osoby do pracy bez odpowiedniego przygotowania grozi poważnymi konsekwencjami - karami pieniężnymi. Równie ważne są szkolenia ppoż. Prowadzone jako szkolenie wstępne polegają na zapoznaniu nowych pracowników z "Instrukcją bezpieczeństwa pożarowego", obowiązującą w obiektach. Każdy szeregowy pracownik jest zapoznawany z zagrożeniami pożarowymi występującymi w miejscu pracy, zaś pracownicy nadzorujący zabezpieczenie prac niebezpiecznych pożarowo odbywają szkolenia ppoż. specjalistyczne. Pierwsza pomoc - szkolenia z tego zakresu mogą być przydatne w wielu sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i życiowych, np. kiedy współpracownik nagle zasłabnie lub dziecko uderzy się w głowę. Pierwsza pomoc jest zagadnieniem ciągle jeszcze wymagającym rozpowszechnienia, jednak firmy przeprowadzające takie kursy coraz bardziej zwracają uwagę na praktyczny charakter zajęć.

Musimy jednak czasami pomyśleć o tym

gpsbhp

Posiadanie własnej firmy to ogromna odpowiedzialność. Podczas codziennych obowiązków, czasem zapominamy o tym co niedobrego może przynieść los. Setki spraw na głowie nie dają nam chwili wytchnienia w codziennym pędzie. Musimy jednak czasami pomyśleć o tym, co zrobić gdy sytuacje zagrażające życiu znienacka się pojawią. Szczególnie jest to istotne mając pod opieką wielu pracowników. Musimy być przygotowani na różne okoliczności. W tym momencie warto zastanowić się, czy nasi pracownicy są odpowiednio przygotowani do sytuacji awaryjnych. Pierwsza pomoc to w tej chwili podstawa właściwie dla wszystkich. Sytuacje, gdy ktoś potrzebuje szybkiej pomocy mogą się wydarzyć nie tylko w miejscu pracy, ale choćby na ulicy. Dlatego jest to tak ważne, by być w tym kierunku właściwie przeszkolonym. Każdy pracodawca powinien zadbać o szkolenia BHP i PPOŻ w swojej firmie. Sytuacja, gdy wydarzy się wypadek może mieć miejsce w każdej chwili, dlatego ważne jest, by w tej kwestii nie zwlekać i działać natychmiastowo.

Obowiązek organizacji tego rodzaju szkolenia ciąży

Pierwsza pomoc to dziedzina wiedzy, z którą powinien zetknąć się każdy. Szkolenie z tego zakresu pozwala poznać zasady działania w momencie, gdy musimy udzielić komuś pierwszej pomocy.

Ważne, by tego rodzaju kurs był zorganizowany profesjonalnie, prowadziła go osoba z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Wtedy mamy gwarancję, że poznamy zasady odpowiedniego zachowania w sytuacji kryzysowej. Warto zawsze być przygotowanym na udzielenie pierwszej pomocy, zwłaszcza gdy mieszkamy w dużej aglomeracji miejskiej.

Nie mniej istotne są także szkolenia bhp. Najczęściej tego rodzaju kurs przechodzimy w pracy. Obowiązek organizacji tego rodzaju szkolenia ciąży na pracodawcy. Występują dwa rodzaje szkoleń bhp - wstępne i okresowe.

Oprócz szkoleń bhp pracodawca powinien również zapewnić szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej, czyli szkolenie ppoż. Każdy powinien znać zasady postępowania w przypadku pożaru w zakładzie pracy. Istotne jest ratowanie własnego życia i zdrowia, życia i zdrowia współpracowników oraz mienia.