Czy w 2020 można bhp? - o ppoż

gpsbhp

Jaki jest cel okresowych szkoleń BHP

Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Przeprowadzaniem okresowych szkoleń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się specjalistyczna firma działająca w branży BH

Dodane: 09-07-2020 11:26
Czy w 2020 można  bhp? - o ppoż gpsbhp
P. Głównym celem okresowego szkolenia BHP jest uaktualnienie wiedzy pracownika z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane co jakiś czas, a okres ich ważności zależy od rodzaju kursu. Niektóre kursy BHP posiadają dłuższą ważność niż inne, dlatego że dotyczą wykonywania pracy na określonym stanowisku. Przeprowadzanie okresowych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ma na celu głównie aktualizowanie oraz ugruntowanie wiedzy z BHP. Pracodawca posiada obowiązek zapewniania pracownikom odpowiednich kursów bezpieczeństwa i higieny pracy, zarówno okresowych, jak i wstępnych. Okresowe szkolenia BHP przygotowują pracownika do bezpiecznego wykonywania określonego rodzaju pracy, przykładowo na stanowisku administracyjnym i biurowym lub na stanowisku robotniczym.

Kursy z zakresu ochrony przeciwpożarowej

Jedną z wielu usług oferowanych przez firmę działającą w branży BHP jest przeprowadzanie szkoleń z ochrony przeciwpożarowej. PPOŻ stanowi istotną część BHP, ponieważ zarówno jedno, jak i drugie, ma na celu zapewnienie jak najbardziej bezpiecznych warunków pracy. Szkolenie PPOŻ obejmuje praktyczną naukę gaszenia pożarów, co może okazać się niezwykle przydatne, ponieważ znacznie łatwiej jest zgasić pożar w zalążku, przed jego rozprzestrzenieniem. Kurs PPOŻ jest prowadzony przez doświadczonych specjalistów, którzy przekazują uczestnikom szkolenia odpowiednią wiedzę, jak należy zachować się w razie wybuchu pożaru. Odpowiednie zachowanie podczas pożaru jest kluczowe, żeby uniknąć, nieraz fatalnych w skutkach, wypadków. Dobra firma BHP przeprowadza szkolenia BHP oraz szkolenia PPOŻ, które są prowadzone przez specjalistów w danej dziedzinie. Podczas szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa oraz bezpiecznej ewakuacji z budynku.

Od czego zależy okres ważności szkolenia BHP

Okresowe szkolenia BHP są obowiązkowe dla wszystkich pracowników oraz pracodawców. Istnieje kilka rodzajów okresowych szkoleń BHP, które są dostosowane do stanowiska zajmowanego przez pracownika. Okresowe szkolenia BHP posiadają określony termin ważności, który może się różnić w zależności od szkolenia. Najkrótszy termin ważności posiadają okresowe szkolenia BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, który wynosi 3 lata. Jest tak dlatego, że praca na takim stanowisku jest bardziej niebezpieczna i wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia wypadku lub innej niebezpiecznej dla pracownika sytuacji. Zaś najdłuższy okres ważności, bo wynoszący sześć lat, posiadają okresowe szkolenia BHP dla pracowników biurowych. Okresy ważności poszczególnych rodzajów szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy wynikają z przepisów BHP. Ważne jest więc powtarzanie szkoleń BHP co jakiś czas, także w celu lepszego przyswojenia i ugruntowania wiedzy dotyczącej zachowania bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy.

Ile trwa szkolenie BHP

Firma działająca w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się przeprowadzaniem odpowiedniego szkolenia BHP. Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla każdego pracownika oraz pracodawcy. Jedną z najczęściej stosowanych form szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są seminaryjne spotkania z prowadzącym. W zależności od rodzaju szkolenia BHP może ono trwać krócej lub dłużej. Czas trwania szkolenia BHP jest uzależniony od rodzaju kursu i tego, jaki zakres materiału obejmuje. Szkolenia BHP mogą trwać od ośmiu godzin lekcyjnych aż do trzydziestu dwóch w zależności od wybranego kursu. Najdłużej trwający kurs BHP, czyli minimum trzydzieści dwie godziny lekcyjne, jest przeznaczony dla pracowników służby BHP. Natomiast najkrótsze szkolenia BHP trwają od ośmiu godzin lekcyjnych i są to kursy przeznaczone dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach biurowych oraz dla pracowników na stanowiskach robotniczych. Pod uwagę należy także wziąć okres ważności danego szkolenia BHP.