Czy w 2020 warto poświęcić czas aby przejść szkolenie z bhp - o ppoż

bhp warszawa

Szkolenia BHP zaznajamiają zatrudnione osoby z

Bezpieczeństwo i higiena pracy. Brzmi znajomo? Nic dziwnego, zapewne każdy z nas miał do czynienia z tym pojęciem w swoim miejscu pracy. Szkolenia BHP zaznajamiają zatrudnione osoby z czynnikami mogącymi stanowić zagrożenie

Dodane: 20-10-2020 08:09
Czy w 2020 warto poświęcić czas aby  przejść szkolenie z bhp - o ppoż bhp warszawa
dla siebie oraz innych współpracowników i uczą, jak postępować w niebezpiecznych sytuacjach. Dlatego pracodawca powinien pamiętać o przeprowadzeniu odpowiednich działań wśród swojej kadry.

Istotne jest odbycie:
- szkolenia wstępnego (przed dopuszczeniem osoby do pracy na danym stanowisku),
- szkolenia okresowego (odbywające się cyklicznie w trakcie zatrudnienia).

W zależności od zapotrzebowania, szkolenia mogą obejmować także symulacje pożarów, próby ewakuacyjne itp., czyli przekazywanie wiedzy o ochronie przeciwpożarowej (PPOŻ). Szczególnym zainteresowaniem wśród nauczycieli, opiekunów i trenerów cieszy się pierwsza pomoc, czyli czynności, mogące uratować komuś życie przed przybyciem służb medycznych.

Wszelkie kursy mające na celu dobro i bezpieczeństwo drugiego człowieka są najcenniejszą wiedzą. Warto o tym pamiętać.

Są to na tyle ważne aspekty

Nawet dzieci w szkole są uczone o tym, jak zachować się podczas niebezpiecznych sytuacji. Przeprowadzane są symulacje pożarowe, próbne ewakuacje, a na zajęcia zaprasza się funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, by omówić ważne kwestie, mogące uratować komuś zdrowie lub życie.

Nie należy więc sprowadzać szkolenia BHP do nudnych wykładów i czegoś, co trzeba odbyć dla świętego spokoju. Każdy z nas woli liczyć na to, że nic strasznego mu się nie przytrafi. Życie jednak pisze różne scenariusze. W niebezpiecznych warunkach, warto wiedzieć, jak się zachować i co robić, by wyjść z groźnej sytuacji bez szwanku. Dlatego tak ważna jest znajomość zasad PPOŻ (ochrona przeciwpożarowa) oraz umiejętność udzielenia wsparcia osobie poszkodowanej (pierwsza pomoc). Są to na tyle ważne aspekty, że już dzieci oswaja się z faktem, że mogą kiedyś uratować komuś życie- najważniejsze, by nie bały się zareagować.

W sytuacji zagrożenia, należy odrzucić strach przed zrobieniem czegoś źle. Sprawne reakcje są nieocenionymi chwilami ratującymi życie.

Każda profesja jest inna i dlatego

Szkolenia bhp, ppoż czy też szkolenia w obszarze pierwsza pomoc to podstawa i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Dlaczego? To oczywiste, ponieważ w tych kwestiach każdy z nas powinien być po prostu zorientowany. Szkolenia bhp zazwyczaj każdy pracownik odbywa co jakiś czas w swoim zakładzie pracy. Nawiasem mówiąc, pracodawca ma obowiązek zadbać o to, aby pracownicy byli odpowiednio przeszkoleni w tym zakresie. Każda profesja jest inna i dlatego też inne są warunki pracy w poszczególnych zawodach. Jeśli natomiast chodzi o szkolenia ppoż, to te również łączą się w zasadzie z miejscem pracy i o przeszkolenie pracownika w tym zakresie również dba jego pracodawca.
A pierwsza pomoc? No cóż, dobrze by było, gdybyśmy wszyscy mogli być regularnie szkoleni w tej materii. Zdrowie i życie są najważniejsze, a więc warto dowiedzieć się, jak reagować, kiedy ktoś w naszej obecności zasłabnie czy też ulegnie wypadkowi. Niektórzy z nas są przeszkoleni w zakresie pierwszej pomocy, ale wielu nie i dlatego koniecznie trzeba to nadrobić.

Pamiętaj też że do obowiązków twojego

Szkolenia BHP są obowiązkowe i o tym każdy już raczej wie. A co ze szkoleniami przeciwpożarowymi? Czy na nie też musisz się udać, jeżeli uzyskasz zatrudnienie w nowym dla ciebie miejscu pracy? Odpowiedź może być tylko jedna - jak najbardziej tak. Wręcz sam powinieneś chcieć to zrobić dla własnego bezpieczeństwa oraz dla bezpieczeństwa współpracujących z tobą osób.

Nie rezygnuj więc zatem z tej możliwości. Pamiętaj też, że do obowiązków twojego pracodawcy należy to, by wysłać cię na dobrze przygotowane szkolenie ppoż. Jest to tak naprawdę kluczowy punkt szkoleniowy dla pracowników, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w zakładzie i wszystkiego muszą nauczyć się od nowa. Szkolenie tego rodzaju zapewni ci skuteczną i efektywną ochronę przeciwpożarową. Uzupełni ją jeszcze bardziej pierwsza pomoc, o której też powinieneś co nieco wiedzieć. Ostatnio coraz częściej takie szkolenia organizuje się przez Internet, więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że weźmiesz udział w cyklu kursów online.