Jak szkolić z bhp we Wrocławiu i się nie nudzić? - o ppoż

szkolenie bhp wrocław

Jakie obowiązki ma pracodawca

Pracodawca posiada wobec zatrudnionych pracowników szereg różnych obowiązków, które są odpowiednio zawarte w tak zwanym Kodeksie Pracy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą spełniać wobec siebie określone obowiązki, które najcz

Dodane: 02-07-2020 12:24
Jak szkolić z bhp we Wrocławiu i się nie nudzić? - o ppoż szkolenie bhp wrocław
ęściej są regulowane przez przepisy prawne. Jednym z działów zawartych w Kodeksie Pracy jest dział dotyczący bezpieczeństwa i higieny pracy. Przestrzeganie odpowiednich przepisów BHP jest bardzo ważne w każdym przedsiębiorstwie i zakładzie pracy. Obowiązkiem pracodawcy, który wynika bezpośrednio z przepisów zawartych w Kodeksie Pracy, jest zapewnienie pracownikom odpowiednich szkoleń BHP. Szkolenia BHP są przeprowadzane przez odpowiednią firmę, która oferuje kursy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kursy PPOŻ. Za zatrudnienie pracownika nieposiadającego ukończonego wstępnego szkolenia BHP, pracodawca może ponieść konsekwencje w postaci nałożenia kary finansowej. Sam pracodawca także posiada obowiązek posiadania ukończonego odpowiedniego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Części wstępnego szkolenia BHP

Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzanie wstępnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wstępne szkolenie BHP jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, którzy zaczynają pracę w danym miejscu, a obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie takim osobom odpowiedniego kursu. Za przyjęcie do pracy osoby, która nie posiada ukończonego szkolenia, pracodawcy może grozić kara pieniężna. Wstępne szkolenia BHP dotyczą ogólnych zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Sam przebieg wstępnego szkolenia BHP jest podzielony na dwie części, gdzie jedna z nich obejmuje instruktaż ogólny, a druga dotyczy instruktażu stanowiskowego. Instruktaż ogólny pozwala pracownikom na zapoznanie się z podstawowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, które są zawarte w Kodeksie Pracy. Ponadto pracownik jest zapoznawany z przepisami obowiązującymi w danym zakładzie pracy. Instruktaż stanowiskowy pozwala uczestnikom kursu na zdobycie wiedzy o czynnikach środowiska zawodowego, występujących na konkretnym stanowisku pracy.

Odzież i obuwie zmienne w miejscu pracy

Każdy pracodawca posiada obowiązek stosowania się do określonych przepisów BHP, w ty także do zapewniania odpowiednich świadczeń zatrudnionym pracownikom. Jednym ze świadczeń, które wynika z przepisów, jest zapewnienie obowiązkowego szkolenia BHP pracownikom. Innym istotnym świadczeniem z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich środków ochronnych. Zapewnienie środków ochrony indywidualnej lub zbiorowej jest konieczne w sytuacji, gdy pracownicy w miejscu pracy mogą mieć styczność z niebezpiecznymi oraz szkodliwymi dla zdrowia czynnikami i substancjami. Innym świadczeniem wynikającym z przepisów BHP jest zapewnienie pracownikom odzieży zmiennej oraz obuwia zmiennego, jeśli przy wykonywanej pracy istnieje ryzyko zabrudzenia lub zniszczenia odzieży pracowników. Zapewniane środki ochrony oraz odzież z obuwiem zmiennym należą do własności pracodawcy, więc jego obowiązkiem jest także dbanie o właściwą higienę i stan odzieży. W celu sprawdzenia, czy firma spełnia wymagania przepisów BHP, dobrze jest przeprowadzić audyt bezpieczeństwa.

Przeprowadzanie szkoleń BHP

Każdy pracownik jakiegoś zakładu, przedsiębiorstwa czy nawet instytucji musi ukończyć odpowiednie szkolenie BHP, żeby móc w ogóle zacząć pracę w danym miejscu. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikowi szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeprowadzaniem szkoleń BHP zajmuje się odpowiednia firma działający w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP są podzielone na różne kursy, które odpowiadają rodzajowi wykonywanej pracy. Wybrany kurs BHP jest prowadzony przez doświadczonych specjalistów pracujących w firmie zajmującej się sprawami BHP. Można wyróżnić dwie formy szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a są to szkolenia seminaryjne oraz szkolenia online. W zależności od wybranej formy sam przebieg szkolenia będzie się nieco różnić. Standardowa forma szkolenia BHP polega na kilku spotkaniach seminaryjnych połączonych z samokształceniem uczestników, podczas gdy szkolenia BHP online są przeprowadzane za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej.