Jak uczyć bhp i się nie nudzić? - o ppoż

szkolenia bhp w warszawie

A może outsourcing bhp?

Od wielu lat szkolenie bhp jest obowiązkowe w naszym kraju. W przeszłości w każdej firmie była zatrudniona osoba, która zajmowała się właśnie takimi szkoleniami. Dzisiaj nie w każdej firmie znajdziemy takiego specjalistę, ponieważ cor

Dodane: 27-01-2021 05:49
Jak uczyć bhp i się nie nudzić? - o ppoż szkolenia bhp w warszawie
az bardziej popularny stał się outsourcing bhp i coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się właśnie na takie rozwiązanie.

Wydaje się, że outsourcing ma same plusy. Nie musimy bowiem tworzyć miejsca pracy dla osoby, która będzie przeprowadzać szkolenia bhp w naszej firmie. Takie szkolenia są obowiązkowe, ale nie muszą przecież być przeprowadzane codziennie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie od czasu do czasu z usług zewnętrznej firmy, która przeprowadzi profesjonalne szkolenie w określonym terminie. Takie rozwiązanie wydaje się też również znacznie tańsze, a to w dzisiejszych czasach także ma bardzo duże znaczenie. W końcu każdy przedsiębiorca chce jak najwięcej zarobić, a obniżenie wydatków może to umożliwić. Warto o tym pomyśleć już teraz.

Outsourcing bhp (z ang

Pracodawcy jak też pracownicy muszą spełniać wobec siebie określone w umowie warunki. Podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych okoliczności oraz dostarczenie wszystkich niezbędnych środków mających na celu ochronę zdrowia i życia pracownika. Ponadto przed rozpoczęciem wykonywania pracy należy przeprowadzić szkolenia z zakresu bhp ( szkolenia wstępne). Szkolenia te należy powtarzać co jakiś czas w celu utrwalenia wiedzy z tej dziedziny a także przedstawienia ewentualnych zmian w tym zakresie ( szkolenia okresowe). Częstotliwość zależy od warunków i rodzaju wykonywanej pracy.
Szkolenia bhp muszą odbywać się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Instrukcje i wskazówki przekazane podczas szkolenia muszą być podpisane przez pracobiorcę.Takie szkolenia może przeprowadzić specjalnie wyszkolony pracownik lub firma outsourcingowa. Outsourcing bhp (z ang. outside-resource-using) polega na skorzystaniu z firmy zewnętrznej, która może wspierać daną firmę w zakresie nie tylko szkoleń bhp ale też nadzoru, serwisu czy wymiany środków ochrony.

Dlaczego outsourcing bhp się opłaca?

Największą zaletą jaką posiada outsourcing BHP jest obniżenie kosztów pracodawcy. Stworzenie nowego etatu wymaga znacznie większych nakładów finansowych, niż skorzystanie z usług zewnętrznej firmy. W większości firm specjalista od bezpieczeństwa i higieny pracy nie jest potrzebny każdego dnia, przez 8 godzin. W takiej sytuacji zatrudnianie specjalisty anen etat jest po prostu nieopłacalne. Dodatkowo firma outsourcingowa przejmuje dużą część odpowiedzialności za zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy oraz szkolenia bhp dla nich.

Dzięki wykorzystaniu zewnętrznych specjalistów do nadzoru nad bezpieczeństwem i higieną pracy można także uzyskać bardziej rzetelne dane dotyczące ryzyka zawodowego. Wynika to z większego obiektywizmu niezależnych osób audytujących działanie przedsiębiorstwa. Taki model współpracy zapewnia stałą i rzetelną kontrolę nad warunkami pracy i kwestiami jej bezpieczeństwa. Korzystanie z usług firmy outsourcingowej pozwala także na wykorzystanie specjalistów dysponujących stale aktualizowaną wiedzą oraz doświadczeniem w różnych branżach.

Nic dziwnego bo to rozwiązanie pozwala

Szkolenia bhp czy też outsourcing bhp to tylko niewielki fragment oferty niejednej firmy zajmującej się organizowaniem szkoleń. Okazuje się bowiem, że takich podmiotów na naszym rynku jest stosunkowo dużo i mają one wzięcie. Szkolenia bhp to ten rodzaj szkoleń, które są najpopularniejsze. Nie trzeba przecież nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć, że co jakiś czas pracodawca musi zorganizować tego rodzaju szkolenie dla swoich pracowników. Taki obowiązek nakładają na niego przepisy, a z tym, jak powszechnie wiadomo, nie dyskutuje się. Oczywiście inne szkolenie bhp musi być przeprowadzone dla górników, inne dla lekarzy, a jeszcze inne dla nauczycieli. Każda profesja jest inna, a więc i zasady bhp muszą być inne.
Z reguły jest tak, że do danego zakładu pracy przychodzą od lat zaprzyjaźnieni instruktorzy bhp i szkolą pracowników. Ale dużą popularnością cieszy się też outsourcing bhp. Outsourcing w ogóle to dzisiaj rzecz coraz bardziej powszechna. Nic dziwnego, bo to rozwiązanie pozwala na osiąganie lepszych wyników.