Krótki poradnik jak szkolić z bhp, który zmieni wszystko - o ppoż

Outsourcing bhp

Klasyfikacja szkoleń BHP

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są obowiązkiem każdego pracodawcy, ale także pracowników. Pracodawca ma za zadanie zapewnić pracownikowi odpowiednie szkolenie BHP przez rozpoczęciem danej pracy oraz okresowe ich powtarzanie.

Krótki poradnik jak szkolić z bhp, który zmieni wszystko - o ppoż Outsourcing bhp
Istnieje jednak wiele branży, więc jest oczywistym, że również warunki, w zależności od wykonywanego zawodu, też się od siebie różnią. Z tego powodu firmy zajmujące się szkoleniami BHP mają w swojej ofercie odpowiednie kursy do wyboru. Tak więc można wyróżnić, między innymi, szkolenia dla pracowników administracyjno-biurowych, dla pracowników na stanowiskach robotniczych czy też szkolenie dla pracowników inżynieryjno-technicznych. Rodzaje szkoleń z BHP można też podzielić ze względu na pełnioną funkcję w danym przedsiębiorstwie. Klasyfikacja ta obejmuje szkolenia BHP dla osób dopiero rozpoczynających pracę w danym zakładzie oraz szkolenia dla osób na stanowiskach kierowniczych, czyli dla pracodawców oraz innych osób, które zarządzają pracownikami.

Audyty PPOŻ

Mianem audytu określa się niezależną ocenę danej organizacja, projektu, systemu lub procesu, które podlegają wyznaczonym normom, najczęściej regulowanymi przez przepisy prawne. Audyt ochrony przeciwpożarowej jest więc oceną z tego zakresu. Przeprowadzenie takiego audytu można zlecić firmom, które zajmują się także przepisami BHP, dlatego że często świadczą również usługi z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Celem takiego audytu z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest przeprowadzenie analizy stanu faktycznego bezpieczeństwa pożarowego oraz zgodności z panującymi przepisami. Prowadzona przez profesjonalistów ocena jest miarodajnym wynikiem, który określa czy zostały spełnione obowiązujące wymagania. Regularne przeprowadzania audyty ochrony przeciwpożarowej zwiększa bezpieczeństwo w razie ewentualnego pożaru. Audyt PPOŻ pozwala zidentyfikować wszelkie niedopatrzenia i dociągnięcia w tym zakresie. Poprzez wskazanie nieprawidłowości możliwe staje się ich jak najszybsze naprostowanie, co zwiększy bezpieczeństwo w pracy,

Kurs BHP dla stanowisk robotniczych

Obowiązkiem pracodawcy wobec pracowników jest zapewnienie odpowiednich warunków z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zorganizowanie okresowych szkoleń BHP. Jednym z takich szkoleń, oferowanych dla danej grupy odbiorców, jest kurs BHP skierowany dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. W skład kursu bezpieczeństwa i higieny pracy dla stanowisk robotniczych wchodzi specjalnie przygotowany instruktaż, skonstruowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Szkolenie kończy się sprawdzeniem przyswojonej wiedzy uczestników poprzez egzamin, przeprowadzany przez organizatora. Egzamin, poza sprawdzeniem części teoretycznej, weryfikuje także umiejętności wykonywania i organizacji pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny. Po zakończeniu szkolenia BHP jest wydawane zaświadczenie, które potwierdza uczestnictwo pracownika w takim kursie. Czas trwania szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników na stanowiskach robotniczych obejmuje minimum osiem godzin instruktażu.

Szkolenia BHP dla osób na stanowiskach inżynieryjnych

Szkolenia, które pracodawca ma obowiązek zapewnić, z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dzielą się na różne kategorie, w zależności od uczestników takiego kursu. Jednym z takich szkoleń BHP są te skierowane dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżyniera lub technika. Taki kurs jest przeznaczony dla inżynieryjno-technicznych zakładów pracy, w tym konstruktorów, projektantów, technologów oraz organizatorów produkcji. Szkolenie jest prowadzone najczęściej w formie seminarium połączonym ze zdobywaniem wiedzy w zakresie własnym uczestnika, który korzysta z zapewnionych przez organizatora materiałów do nauki. Czas szkolenia BHP, przeznaczonego dla pracowników stanowisk inżynieryjnych, to minimum szesnaście godzin samych wykładów. Kurs kończy się specjalnym egzaminem sprawdzającym przyswojenie wiedzy uczestników z określonego zakresu materiału. Zakończone szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy pozwala organizatorowi na wydanie zaświadczenia, które potwierdza uczestnictwo pracownika w takim okresowym kursie.

Szkolenie z pierwszej pomocy w wypadkach samochodowych

Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych jest bardzo ważną umiejętnością, która może uratować życie poszkodowanym osobom. Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy w wypadkach drogowych są oferowane przez firmy, które zajmują się także szeroko pojętym zakresem BHP. Udział w takim szkoleniu pierwszej pomocy jest kierowany głównie do zakładów pracy, w których pracownicy dużo poruszają się samochodami, pociągami lub komunikacją miejską. Kompleksowy kurs pierwszej pomocy w wypadkach drogowych obejmuje wiele punktów w programie i pozwala na zapoznanie się uczestników z wiedzą na temat właściwego postępowania w razie wypadku. Szkolenie obejmuje około pięciu godzin, podczas których omawiane są najczęściej występujące urazy w razie wypadków. W przyspieszonym kursie pierwszej pomocy w razie wypadków drogowych udział biorą także osoby, które uczestniczą w kursie na prawo jazdy. Od normalnego szkolenia w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej, taki kurs różni się tym, że jest bardziej rozbudowany, ponieważ musi uwzględniać więcej czynników.