Po co właściwe szkolić z bhp w Gorzowie? - o ppoż

bhp gorzów wielkopolski

Czy pracodawca musi posiadać szkolenie BHP

Obowiązkiem pracodawcy wobec pracowników jest zapewnienie odpowiednich szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, należy jednak pamiętać o tym, że także pracodawca posiada obowiązek posiadania szkolenia BHP. Pr

Dodane: 31-08-2020 11:55
Po co właściwe szkolić z bhp w Gorzowie? - o ppoż bhp gorzów wielkopolski
owadzeniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma działająca w branży BHP. Kurs BHP, który muszą ukończyć pracodawcy, jest skierowany także dla osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych. Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przeznaczone dla pracodawców oraz osób kierujących innymi pracownikami posiada okres ważności pięciu lat. Sam kurs BHP trwa minimum szesnaście godzin lekcyjnych, gdzie podczas szkolenia uczestnicy są zapoznawani z odpowiednią wiedzą na temat zasad bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy. Jak każdy rodzaj szkolenia BHP, tak również szkolenie dla pracodawców kończy się specjalnym egzaminem dotyczącym wiedzy przyswojonej na kursie. Szkolenie BHP dla pracodawców oraz osób kierujących prawnikami jest przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów z branży BHP.

Usługi firmy BHP

Na rynku istnieją specjalistyczne firmy zajmujące się szeroko pojętym BHP. Firmy zajmujące się branżą bezpieczeństwa i higieny pracy oferują szeroki zakres usług obejmujących BHP, PPOŻ, pierwszą pomoc przedmedyczną oraz Ochronę Środowiska. W ramach usług świadczonych typowo w ramach BHP można wyróżnić szkolenia BHP, przeprowadzanie audytów w przedsiębiorstwach, a także ocenę ryzyka zawodowego i obsługę BHP. W ramach usług związanych z ochroną przeciwpożarową firma BHP oferuje szkolenia PPOŻ, przegląd sprzętu gaśniczego oraz wykonanie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. W ramach pierwszej pomocy przedmedycznej udzielane są odpowiednie szkolenia dla pracowników. Usługi z zakresu Ochrony Środowiska zaś dotyczą sporządzania sprawozdań, pełnienia nadzoru nad Kartami Przekazania Odpadów oraz przeprowadzanie audytu OŚ. Firma działająca w branży BHP oferuje więc bardzo szeroki zakres usług, które dotyczą nie tylko bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także ochrony przeciwpożarowej, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz Ochrony Środowiska.

Jak wybrać odpowiedni kurs BHP

Zapewnienie odpowiedniego szkolenia BHP pracownikom jest jednym z obowiązków pracodawcy, który wynika bezpośrednio z przepisów prawnych znajdujących się w Kodeksie Pracy. Jak jednak wybrać odpowiedni rodzaj szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy? W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zapytać profesjonalistów zajmujących się przeprowadzaniem szkoleń BHP. Istnieje kilka podstawowych rodzajów szkoleń BHP, a większość z nich jest dostosowywana do potrzeb danej grupy uczestników. Można wyróżnić ofertę szkoleń dla pracowników na stanowiskach robotniczych, dla pracowników inżynieryjno-technicznych, dla pracodawców oraz osób na stanowiskach kierowniczych, a także dla pracowników biurowych. Przeprowadzaniem szkolenia BHP zajmuje się odpowiednia firma, która z pewnością jest w stanie dobrać właściwą ofertę szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy do rodzaju wykonywanej pracy. Pracodawca, powierzając prowadzenie szkolenia profesjonalistom ma pewność, że kurs BHP będzie odpowiednio dobrany.

Świadczenia BHP

Świadczenia BHP oznaczają po prostu obowiązki pracodawcy wobec pracowników, które są związane z zachowaniem bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy. Istnieje wiele różnych świadczeń BHP, które pracodawca musi zapewnić pracownikom wykonującym określony rodzaj pracy. Jednym z ważniejszych świadczeń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP, którego przeprowadzaniem zajmuje się odpowiednia firma. Innym obowiązkiem pracodawcy, wynikającym ze świadczeń BHP, jest zapewnienie pracownikom odzieży oraz obuwia ochronnego, jeśli w miejscu pracy są narażeni na kontakt ze szkodliwymi substancjami. Ponadto pracodawca musi zapewnić odpowiednie środki higieny oraz odzież roboczą, jeśli przy wykonywanej pracy istnieje ryzyko zniszczenia odzieży pracowników. Innymi świadczeniami z zakresu BHP, które obowiązują pracodawców, są ochrona zdrowia oraz badania lekarskie pracowników. Sprawdzaniem, czy dana firma spełnia wymagania BHP, zajmują się wyszkoleni specjaliści z branży BHP.